Amelia Bloomer

Amelia Bloomer urodziła się 27 maja 1818 roku w Homer w stanie Nowy Jork. Pracowała na rzecz praw kobiet i należała do ruchów na rzecz prawa głosu. Jest najbardziej znana z tego, że opowiadała się za reformą ubioru, która obejmowała luźniejsze bluzki i krótkie spódnice z parą spodni pod spodem. Strój był nazywany "bloomers" od jej nazwiska. Zmarła w 1894 roku.

Amelia Bloomer

Wczesne życie i aktywizm Amelii Bloomer

Urodzona Amelia Jenks w dniu 27 maja 1818 roku, w Homer w Nowym Jorku, Amelia Bloomer była kobietą znaną najbardziej z propagowania pewnego stylu reformy ubioru, a także z pracy na rzecz praw kobiet. Bloomer uczęszczała do lokalnej szkoły publicznej, uzyskując ograniczone wykształcenie. W późnych latach nastoletnich przez krótki czas była nauczycielką, a następnie została opiekunką w pobliskiej rodzinie.

Pracując jako guwernantka, poznała Dextera Bloomer, który był redaktorem i współwłaścicielem lokalnej gazety, Seneca Falls County Courier. W 1840 r. poślubiła Bloomera i przeniosła się do Seneca Falls. Tam pojawiała się w życiu towarzyskim, stając się aktywnym członkiem organizacji kościelnych i społecznych. Amelia Bloomer była głęboko zaangażowana w ruch wstrzemięźliwości. Za zachętą męża zaczęła pisać o sprawach społecznych dla swojej gazety.

Amelia Bloomer jako reformator społeczny

W 1848 roku Amelia Bloomer przystąpiła do Pierwszej Konwencji Praw Kobiet, która odbyła się w Seneca Falls. Bloomer była tam głównie jako obserwatorka, ale w następnym roku zaczęła działać, tworząc The Lily, gazetę o wstrzemięźliwości. Wyjaśniła swoją misję, mówiąc: "To kobieta przemawia przez The Lily. To także ważny temat, że przychodzi, zanim opinia publiczna zostanie wysłuchana. Nieumiarkowanie jest wielkim wrogiem dla jej spokoju i szczęścia", jak podaje strona internetowa Women's Rights National Historical Park.

Dzięki zachęcie ze strony rezydentki Seneki Falls i prawej działaczki kobiecej Elizabeth Cady Stanton, publikacja poruszyła także palące problemy kobiet w tamtych czasach. Stanton przyczyniła się także do redakcji innych artykułów do gazety. Wraz z promowaniem prawa wyborczego dla kobiet, Bloomer również opowiedziała się za reformą ubioru kobiet. W tym czasie kobiety zwykle nosiły ograniczone stroje, a także kilka halek pod sukienkami. Amelia Bloomer zasugerowała, żeby kobiety przyjęły nowy styl noszenia luźniejszych bluzek i spódnic, które zatrzymują się na kolanie, z parą spodni pod spodem. Chociaż inni nosili ten styl wcześniej, to Amelia Bloomer sprawiła, że stało się powszechnie znane; strój został nazwany po niej "bloomers".

Amelia Bloomer stwierdził później: Gdy tylko okazało się, że mam na sobie nową sukienkę, listy napływały do mnie setkami od kobiet z całego kraju, pytając o suknię i wzory - pokazując, jak gotowe i niespokojne kobiety miały zrzucić ciężar długich, ciężkich spódnic.

Późniejsze lata Amelii Bloomer

Wraz z mężem Amelia Bloomer przeprowadziła się do Ohio w 1853 roku. Para przeniosła się do Council Bluffs w stanie Iowa dwa lata później. Chociaż w tym samym roku przestała publikować artykuły w The Lily, w 1855 roku, Bloomer kontynuowała pisanie na tematy społeczne i polityczne. Pracowała także w imieniu praw kobiet, angażując się w ruch kobiet w swoim nowym miejscu zamieszkania. W 1873 roku pomaga kobietom uzyskać prawo do głosowania w Ohio.

Amelia Bloomer zmarła 30 grudnia 1894 r. w wieku 76 lat w Council Bluffs w stanie Iowa. Pamiętana głównie ze względu na styl kobiecej mody, była także ważną postacią ruchu na rzecz praw kobiet. Jej wysiłki zapamiętano na wiele wymiarów, między innymi stając się imiennikiem corocznej feministycznej listy książek: The Amelia Bloomer Project wyróżnia najlepsze feministyczne książki dla młodych czytelników.