Amelia Boynton Robinson

Amelia Boynton Robinson była pionierką w kwestii praw obywatelskich, a także orędowniczką praw wyborczych Amerykanów afrykańskich. Została brutalnie pobita za pomoc w przeprowadzeniu marszu praw obywatelskich w 1965 r., który stał się znany jako Krwawa Niedziela i zwrócił uwagę całego kraju na Ruch na rzecz Praw Obywatelskich. Była również pierwszą czarną kobietą, która kandydowała do Kongresu w Alabamie.

Amelia Boynton Robinson

Amelia Boynton Robinson - wczesne życie i edukacja

Obrończyni praw obywatelskich Amelia Boynton urodziła się 18 sierpnia 1911 roku w Amelia Platts w George i Anna Platts z Savannah w Gruzji. Jej rodzice byli pochodzenia afroamerykańskiego, Indian Cherokee i pochodzenia niemieckiego. Mieli dziesięcioro dzieci, a kościół był w centrum ich wychowania.

Pierwsze dwa lata studiów Boynton spędziła w Georgia State College (obecnie Savannah State University), a następnie przeniosła się do Tuskegee Institute (obecnie Tuskegee University) w Alabamie. Ukończyła Tuskegee ze stopniem ekonomii, po czym kontynuowała naukę w Tennessee State University, Virginia State University i Temple University. Po pracy jako nauczycielka w Gruzji, Amelia Boynton podjęła pracę jako agent pokazowy w hrabstwie Dallas w amerykańskim Departamencie Rolnictwa w Selmie w Alabamie.

Amelia Boynton Robinson i prawa obywatelskie

W 1930 roku poznała swojego współpracownika, agenta Dallas County Samuela Boyntona. Obaj mieli wspólne gorące pragnienie poprawy życia afroamerykańskich członków ich społeczności, w szczególności współwłaścicieli. Para wyszła za mąż w 1936 roku i miała dwóch synów, Billa Jr. i Bruce'a Carvera. Przez następne trzy dekady Amelia i Samuel wspólnie pracowali nad uzyskaniem praw do głosowania, własności i edukacji dla biednych Afroamerykanów z kraju Alabamy. Wczesna aktywizacja Boyntona obejmowała współzałożenie Ligi Wyborców Hrabstwa Dallas w 1933 r. oraz rejestrację afroamerykańskich wyborców w Selmie od 1930 r. do lat 50. Samuel zmarł w 1963 r., ale Amelia kontynuowała swoje zaangażowanie na rzecz poprawy życia Afroamerykanów.

W 1964 roku, gdy Ruch Praw Obywatelskich nabrał prędkości, Amelia Boynton wzięła udział w mandacie demokratów na miejsce w Kongresie z Alabamy - stając się pierwszą kobietą afroamerykańską, która to uczyniła, a także pierwszą kobietą, która działała jako Demokratyczny kandydat na kongres w Alabamie. Chociaż nie zdobyła swojej pozycji, Boynton zarobił 10 procent głosów. Boynton zdobyła 10% głosów. Również w 1964 roku Amelia Boynton i inny działacz na rzecz praw obywatelskich Martin Luther King Jr. postanowili połączyć swoje wspólne cele. W tym czasie Boynton w dużej mierze działała jako aktywistka w Selmie. Wciąż zaangażowana w zapewnienie wyborów dla Afroamerykanów, zwróciła się do dr Kinga i Konferencji Przywódców Chrześcijańskich Południa o przybycie do Selmy i pomoc w promowaniu tej sprawy. Król chętnie się zgodził. Wkrótce potem on i SCLC założyli swoją siedzibę w domu Boyntona w Selmie. Tam na 7 marca 1965 roku zaplanowali Marsz Selmy do Montgomery. Przybyło około 600 protestujących, aby wziąć udział w wydarzeniu, które miało nosić nazwę "Krwawej Niedzieli". Na moście Edmunda Pettusa, nad rzeką Alabamą w Selmie, policjanci zaatakowali marszandów gazem łzawiącym. Siedemnastu demonstrantów zostało wysłanych do szpitala, w tym Amelię Boynton, która została pobita do nieprzytomności. Gazetowe zdjęcie Amelii, leżącej krwawo i pobiteej, zwróciło uwagę narodów na tę sprawę. Krwawa niedziela skłoniła prezydenta Lyndona B. Johnsona do podpisania ustawy o prawach wyborczych 6 sierpnia 1965 r., w której Amelia wzięła udział jako gość honorowy tego przełomowego wydarzenia.

Dalsze życie Amelii Boynton

Amelia ponownie wyszła za mąż w 1969 roku, za muzyka o nazwisku Bob W. Billups. Zginął on niespodziewanie w wypadku łodzi w 1973 roku. Amelia w końcu po raz trzeci wyszła za mąż za byłego kolegę z klasy Tuskegee Jamesa Robinsona, a po ślubie przeniosła się z powrotem do Tuskegee. Kiedy Robinson zmarł w 1988 roku, Boynton przebywała w Tuskegee. Pełniąc funkcję wiceprezesa Instytutu Schillera, nadal aktywnie promowała prawa obywatelskie i prawa człowieka.

W 1990 r. Boynton Robinson została uhonorowana Medalem Wolności im. Martina Luthera Kinga. Kontynuowała podróż po Stanach Zjednoczonych w imieniu Instytutu Schillera, który opisuje swoją misję jako "praca na całym świecie w obronie praw całej ludzkości do postępu materialnego, moralnego i intelektualnego", do 2009 roku. W 2014 roku nowe pokolenie dowiedziało się o wkładzie Amelii Boynton Robinson w Ruch na rzecz Praw Obywatelskich z nominowanego do Oscara filmu Selma, historycznego dramatu o marszach praw wyborczych w 1965 roku. Lorraine Toussaint wcieliła się w postać Amelii.

Rok później Amelia Boynton Robinson została honorowym gościem specjalnym podczas przemówienia prezydenta Baracka Obamy o stanie Unii w styczniu 2015 roku. W marcu tego samego roku, w wieku 103 lat, Amelia Boynton Robinson wraz z prezydentem Obamą przemaszerowała z innym działaczem na rzecz praw obywatelskich, kongresmanem Johnem Lewisem, przez most Edmunda Pettusa, aby uczcić 50. rocznicę marszu Selmy do Montgomery.

Po kilku udarach Amelia Boynton Robinson zmarła 26 sierpnia 2015 roku w wieku 104 lat. Jej syn Bruce Boynton powiedział o zaangażowaniu matki w prawa obywatelskie: "Prawda jest taka, że to było jej całe życie. z. Była kochającą osobą, bardzo wspierającą - ale prawa obywatelskie były jej życiem."