Amelia Earhart

Amelia Earhart urodziła się w 1897 roku w Kansas w USA. Nawet jako dziecko nie zachowywała się w sposób typowo "kobiecy". Wspinała się na drzewa i polowała na szczury za pomocą karabinu, ale nie była szczególnie zainteresowana lataniem. Pierwszy samolot ujrzała w wieku 10 lat i nie zrobiło to na niej żadnego wrażenia. Interesowały ją jednak doniesienia prasowe o kobietach, które odnosiły sukcesy w zawodach zdominowanych przez mężczyzn, takich jak inżynieria, prawo i zarządzanie. Wycinała je i przechowywała.

Amelia Earhart

Amelia Earhart i pasja do latania

W czasie I wojny światowej pracowała jako asystentka pielęgniarska w szpitalu wojskowym, a następnie studiowała medycynę na uniwersytecie. Kolejno w 1920 roku życie Amelii zmieniło się. Pojechała wraz z ojcem na targi lotnicze i wykonała 10-minutowy lot samolotem. To było to. Gdy tylko samolot opuścił ziemię, Amelia wiedziała, że musi latać.

Amelia znalazła więc nauczycielkę i zaczęła uczyć się latać. Podejmowała się różnych zajęć dorywczych, aby zapłacić za lekcje, a także zaoszczędziła trochę pieniędzy i pożyczając resztę, kupiła samolot z drugiej ręki. Samolot był koloru jasnożółtego i nazwała go "Canary". W 1922 r. wzniosła "Canary" do wysokości ponad 4.2 kilometra, łamiąc tym samym rekord wysokości wśród kobiet.

Pierwszy przelot przez ocean Atlantycki

W 1928 roku Amelia była zatrudniona jako pracownik socjalny w Bostonie, kiedy to otrzymała niesamowity telefon z zaproszeniem do udziału wraz z pilotem Wilmerem Stultzem w przelocie przez Atlantyk. Organizatorem lotu był amerykański wydawca George Putnam. Oficjalnym tytułem jaki otrzymała Amelia był "dowódca", ale sama powiedziała, że jest tylko pasażerką. Mimo tego była pierwszą kobietą, która przeleciała się przez Atlantyk. Stała się sławna, napisała książkę o przeprawie (zatytułowaną "20 godzin, 40 minut", nazwa pochodzi od długości trwania lotu) i podróżowała po kraju prowadząc wykłady. George Putnam był dla niej jak menedżer, a ostatecznie poślubiła go w 1931 roku.

Amelia Earhart - w pojedynkę przez Atlantyk

W 1932 roku Amelia poleciła w pojedynkę przez Atlantyk, co wcześniej zrobiła tylko jedna osoba, Lindbergh. Z powodu złej pogody została zmuszona do lądowania na środku pola w Irlandii. W tym locie pobiła kilka rekordów: pierwsza kobieta, która wykonała przelot samotnie, najdłuższy dystans bez międzylądowania dla kobiet, czy najkrótszy czas lotu.

W tym czasie była naprawdę sławna. Otrzymała Zaszczytny Krzyż Lotniczy (pierwszy jaki otrzymała kobieta), napisała kolejną książkę i kontynuowała wykłady. Zaprojektowała również kombinezon lotniczy dla kobiet, a następnie inne ubrania dla kobiet, które prowadziły aktywny tryb życia.

Tragiczny finał Amelii Earhart

Przez następne kilka lat Amelia kontynuowała łamanie wszelkiego rodzaju rekordów lotniczych, ale nie wszyscy byli zadowoleni z idei kobiety żyjącej takim życiem, jakie prowadziła Amelia. Jeden artykuł z gazety dotyczący Amelii zakończył się pytaniem "Ale czy potrafi ona piec ciasto?

Kiedy miała prawie 40 lat, Amelia zdecydowała, że jest gotowa na ostateczne wyzwanie - zostać pierwszą kobietą, która wykona lot dookoła świata. Pierwsza próba nie powiodła się (ze względu na uszkodzony samolot), ale spróbowała ponownie w czerwcu 1937 r. z nawigatorem Fredem Noonanem. Zdecydowała, że będzie to jej ostatni długodystansowy "rekordowy" lot.

Wszystko poszło gładko i w lipcu wylądowali w Nowej Gwinei. Następnym etapem było przedostanie się z Nowej Gwinei na wyspy Howland, maleńkiego miejsca na Oceanie Spokojnym, ale w połowie lotu samolot, nawigator i pilot nagle po prostu zniknęli. Natychmiast rozpoczęto misję ratunkową, ale nie znaleziono niczego. Rząd Stanów Zjednoczonych wydał 4 miliony dolarów na poszukiwanie Amelii, co czyni go najdroższym poszukiwaniem ratunkowym drogą powietrzną i morską w historii. Ku jej pamięci zbudowano latarnię morską na wyspie Howland.

Amelia zawsze wiedziała, że to, co robi, jest niebezpieczne i że każdy lot może być jej ostatnim. Pozostawiła list dla męża, że zna niebezpieczeństwa, ale chciała robić to, co robiła. Ludzie wciąż spekulują o tym, co mogło się stać z Amelią i Fredem Noonanem. Istnieją nawet teorie, że mogli oni wylądować na nieznanej wyspie i żyć tam przez wiele lat. Inna (najbardziej prawdopodobna) teoria mówi, że została pojmana przez wywiad japoński i zginęła w japońskiej niewoli na wyspie Saipan. Niezależnie od tego, co się stało, Amelia Earhart została zapamiętana jako odważny pionier zarówno w dziedzinie lotnictwa, jak i dla samych kobiet.