Słynne Amelie

Imię Amelia od kliku lat przeżywa swój wielki powrót, szczególnie w Polsce. Rodzice nadają je coraz większej ilości nowo narodzonych dziewczynek. Nic w tym dziwnego — Amelia to piękne imię, które nosiło wiele fantastycznych kobiet.

W czasie I wojny światowej pracowała jako asystentka pielęgniarska w szpitalu wojskowym, a następnie studiowała medycynę na uniwersytecie. Kolejno w 1920 roku życie Amelii zmieniło się. Pojechała wraz z ojcem na targi lotnicze i wykonała 10-minutowy lot samolotem. To było to. Gdy tylko samolot opuścił ziemię, Amelia wiedziała, że musi latać.

Amelia z Leuchtenberg

Amelia — pracowita i stworzona do miłości

Amelia i Amalia to dokładnie te same imiona, choć pierwsza forma spotykana jest o wiele częściej. Pochodzą od starogermańskiego słowa "amal" ("amel"), które oznacza tyle, co "pracowity", "niezmordowany". Choć w Polsce imię to stało się bardzo popularne w ostatnich latach, warto wiedzieć, że znane jest już od XIV wieku, kiedy w naszym kraju zaczęły się pojawiać pierwsze Amelie. Poprzednim okresem tak dużej jego popularności była epoka romantyzmu. Imię wywodzi się z historii ludu Gotów — okrutnych wojowników, który wieki temu, pod wodzą książąt Amalów, kierowali się ku brzegom Morza Śródziemnego, przez bagna poleskie i pomorskie. Gockie księżniczki o imionach Amalberta, Amalfrieda i Amalgunda, skrótowo nazywano Ameliami. Mimo okrucieństwa, z jakiego zasłynęli mężczyźni z rodu Amalów, kobiety cechowały się opiekuńczością i wrażliwością. Były troskliwe, ciekawe świata, dowcipne i figlarne. Uznawano je za istoty wręcz stworzone do miłości, a jednocześnie bardzo pracowite i niezwyciężone. Nic więc dziwnego, że rodzice z chęcią nadają to imię małym dziewczynkom, wierząc, że takie właśnie będą w przyszłości ich córki.

Rozważna i romantyczna, jak... Amelia

Amelie to kobiety odpowiedzialne i twórcze. Wnikliwie podchodzą do wielu spraw, dzięki czemu są w stanie realizować swoje najskrytsze marzenia. Są subtelne, taktowne i rozważne, szybko potrafią podejmować trafne decyzje, za które nie boją brać się odpowiedzialności i zamiast narzekać, wolą działać. Za to najczęściej cenione są przez pracodawców i współpracowników, i to wróży im zwykle ogromną karierę zawodową. Nie lubią monotonii i nudy, za to często marzą o tym, by ich życie było pełne romantycznych uniesień. Marzy im się miłość aż do grobowej deski, choć z natury są flirciarami i nie stronią od zalotów. Kochają przygody i adrenalinę. Chcą życia pełnego wrażeń i nie chcą czuć się ograniczane przez nikogo, ani nic. Być może właśnie z tego powodu czasami długo odkładają decyzję o ustatkowaniu się. Mimo to, pragną stałych uczuć i dość szybko odkrywają w sobie instynkt macierzyński. Drzemią w nich ogromne pokłady czułości i miłości, które pragną przelać na innych. Ze swoją artystyczną duszą i niechęcią do nudy, Amelie doskonale radzą sobie, jako nauczycielki, przedszkolanki, pediatrzy, akustycy, a nawet... elektronicy.

Znane Amelie

Ze słynnych Amelii, które zapisały się na kartach historii świata, warto wspomnieć Marię Amalię Habsburg — cesarzową i królową Czech, która znana była z nieskazitelnej urody i zamiłowania do polowań oraz podróży. Kolejną sławną Amelią była Maria Amalia Augusta Wittelsbach — ostatnia księżna elektorowa, pierwsza królowa Saksonii i księżna warszawska. Maria Amalia Krystyna Wettyn — najstarsza córka Augusta III Sasa, królewna polska, księżniczka saska, królowa neapolitańska, sycylijska i hiszpańska — również zasłynęła w dziejach świata. Jednak słynne Amelie to nie tylko monarchinie. Amalie Emmy Noether — niemiecka matematyczka i fizyczka — zasłynęła z teorii pierścieni i rozwinięcia algebry abstrakcyjnej. Uznawana jest przez wielu za najważniejszą kobietę w historii matematyki. Sam Albert Einstein był pod wrażeniem jej talentu i właśnie jej przypisywał duży udział w rozwoju swoich kompetencji. Amelia Mary Earhart — kolejna ze sławnych Amelii — była amerykańską pilotką, dziennikarką i poetką, a także pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem. Portugalka Amália da Piedade Rodrigues była z kolei najwybitniejszą w historii śpiewaczką fado — melancholijnych pieśni, wykonywanych przy akompaniamencie dwóch gitar. Nie bez powodu mówiono o niej "królowa fado". Nie można także zapomnieć o Amelii Bloomer - działaczki na rzecz praw głosu dla kobiet, a także, co ciekawe, prekursorkę zmiany stylu odzieży damskiej. Amelia Edith Huddleston Barr była z kolei znaną pisarką brytyjską piszącą romanse, a także nauczycielką. Warto też wspomnieć o amerykańskiej aktywistce działającej na rzecz Amerykańskiego Ruchu Praw Obywatelskich - Amelii Boynton Robinson. Z obecnie żyjących, znanych Amelii, warto wspomnieć Katarzynę Amelię — księżniczkę Oranii, wnuczkę królowej Beatrycze i następczynię tronu; Amélie Nothomb — belgijską pisarkę, autorkę m.in. "Zbrodni hrabiego Neville'a" czy "Dziennika jaskółki"; Amélie Simone Mauresmo — francuską tenisistkę, zwyciężczynię wielkoszlemowych turniejów Australia Open 2006 i Wimbledonu 2006, wicemistrzynię olimpiady w Atenach w 2004 i zdobywczynię Pucharu Federacji; Amelię Vega - pochodzącą z dominikany modelką, piosenkarką i aktorką; a także Amy Deasismont — szwedzką piosenkarkę muzyki pop, która, jako pierwsza w sowim kraju, w tak młodym wieku wydała album z największymi przebojami, znanymi na całym świecie. Patrząc na sławne Amelie, można mieć pewność, że kobiet z tym imieniem zwyczajnie nie da się zapomnieć — często z powodu ich zasług.